Вести Сите вести

Топ 100 на Антена 5 за 2020

Топ 100 листа на Антенна 5 радио за 2020 година.

Повеќе

Настани Сите настани

12.07.2019 21:00 - 14.07.2019 23:59

Д фестивал 2019

Д ФЕСТИВАЛ, единствениот летен музички фестивал во земјава, се одржа од 12 до 14 јули 2019 во Дојран. На деветтото издание низ фестивалските порти поминаа околу 30.000 посетители кои пристигнаа од 15 земји, со што е постигнат и нов рекорд на Фестивалот.
Повеќе
04.07.2019 20:00 - 07.07.2019 23:50

Exit 2019

Еxit фестивалот се одржа од 4 до 7 јули 2019 на Петроварадинската тврдина во Нови Сад, Србија. 19-тото издание на фестивалот беше според многумина можеби најдоброто досега. рекордот на дневна посета беше срушен уште на првиот ден кога низ фестивалските порти поминаа 56.000 луѓе, а во четирите фестивалски дена беше забележана посета од 200.000 посетители.
Повеќе
Музички времеплов
  • 1969 - Monkees одржуваат концерт во Калифорнија и тоа ќе им остане последен настап во живо во следните 15 години.
  • 2002 - Судот објавува дека George Harrison своето богатство од 99 милиони фунти им го оставил на својата сопруга Oliva и на синот Dhani. Имотот во Лондон покрај р. Темза му е проценет на 15 милиони фунти.
  • 1955 - Роден е William Broad, попознат како Billy Idol, дел од Generation X (1979 UK No.11 'King Rocker') и соло изведувач.
  • 1991 - Членот на Milli Vanilli, Rob Pilatus, се самоубил во хотел во Лос Анџелес, откако се предозирал со апчиња за спиење и си ги исекол вените на рацете.
  • 1968 - Родена е британската пејачка и текстописец Des'ree.
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје