Музички времеплов


 • 2004 - UK No1 McFly “5 Colours In Her Hair” 2 w.
 • 1996 гитаристот на Grateful Dead, Bob Weir и вдовицата на Jerry Garcia, Deborah, учествуваат во расфрлањето на пепелта на Garcia во Индија.
 • 1990 - Gloria Estefan се враќа во Мајами по операцијата поради преживеаната сообраќајка.
 • 1987 - USA No1 Starship “Nothing’s Gonna Stop Us Now”
 • 1968 - убиен е Martin Luther King Jr. James Brown на телевизија го искажува својот бес поради настанот.
 • 1964 - магазинот Billboard известува дека на сите веќе им е смачено од Beatles-и, на диџите да им ја пуштаат музиката, на новинарите да пишуваат за нив, апсолутно на сите, освен на публиката која и понатаму ги купува нивните плочи.
 • 1960 - RCA станува прва издвачка куќа кој најавува издавање поп синглови во моно и стерео истовремено.
 • 1948 - роден е Barry Oakley, басист во Allman Brothers.
Музички времеплов
 • 1948 - роден е Barry Oakley, басист во Allman Brothers.
 • 1987 - USA No1 Starship “Nothing’s Gonna Stop Us Now”
 • 1960 - RCA станува прва издвачка куќа кој најавува издавање поп синглови во моно и стерео истовремено.
 • 1996 гитаристот на Grateful Dead, Bob Weir и вдовицата на Jerry Garcia, Deborah, учествуваат во расфрлањето на пепелта на Garcia во Индија.
 • 1990 - Gloria Estefan се враќа во Мајами по операцијата поради преживеаната сообраќајка.
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје