Музички времеплов


 • 2001 - USА No.1 Christina Aguilera, Lil' Kim, Mya & Pink 'Lady Marmalade'
 • 2000 - Paula Yates добива 400.000 фунти наследство од своето починато момче Michael Hutchence.
 • 1999 - На Ivor Novello наградите, Rod Stewart и Chrissie Hynde добиваат одликувања за придонес во британската музика, а Robbie Williams и Guy Chambers се прогласени за текстописци на годината.
 • 1989 - Cliff Richard го издава својот стоти сингл 'The Best Of Me'.
 • 1977 - Издаден е хитот на Sex Pistols, 'God Save The Queen'. Песната била забранета на ТВ, на радио и за продажба во некои продавници во В.Британија. Сепак, се продава во над 200.000 копии за една недела и доаѓа до втората позиција на британската синглска листа.
 • 1975 - Роден е Benjamin Andre односно Andre 3000 од Outkast.
 • 1971 - Родена е Lisa Left- Eye Lopes, од TLC (1995 US No.1 & UK No.4 'Waterfalls' 1999 USА No.1 албум 'Fanmail').
 • 1966 - Роден е Sean Kinney од Alice In Chains (1993 UK No.19 'Would').
 • 1956 - Роден е Neil Finn, гитарист и вокалист во Crowded House (1992 UK No.7 'Weather With You').
 • 1948 - Роден е Pete Sears од Jefferson Starship (1987 UK & US No.1 'Nothing's Gonna Stop Us').
 • 1935 - Роден е Ruby Lewis од Drifters (1960 US No.1 & UK No.2 'Save The Last Dance For Me').
Музички времеплов
 • 1999 - На Ivor Novello наградите, Rod Stewart и Chrissie Hynde добиваат одликувања за придонес во британската музика, а Robbie Williams и Guy Chambers се прогласени за текстописци на годината.
 • 1966 - Роден е Sean Kinney од Alice In Chains (1993 UK No.19 'Would').
 • 1975 - Роден е Benjamin Andre односно Andre 3000 од Outkast.
 • 2000 - Paula Yates добива 400.000 фунти наследство од своето починато момче Michael Hutchence.
 • 1935 - Роден е Ruby Lewis од Drifters (1960 US No.1 & UK No.2 'Save The Last Dance For Me').
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје