Музички времеплов


 • 2003 - на 70 години починува џез легендата Nina Simone.
 • 2002 - USA No1 Ashanti “Foolish” 10 w.
 • 1999 - Billy Joel го има последниот јавен поп концерт. Во иднина планира да и се посвети на класичната музика.
 • 1996 - UK No1 Marc Morrison “Return Of The Mack” 2 w.
 • 1991 - USA No1 Wilson Phillips “You’re In Love” 1 w.
 • 1985 - UK No1 USA For Africa “We Are The World” 2 w.
 • 1981 - поради поседување дрога уапсен е John Phillips од Mamas and the Papas.
 • 1969 - L.A. Free Festival во California завршува со 117 уапсени уште пред официјално да започне.
 • 1960 - враќањето на Elvis Presley во Холивуд да го сними филмот "G.I. Blues" е поздравено со огромни фанфари.
 • 1951 - роден е Luther Vandross.
Музички времеплов
 • 1985 - UK No1 USA For Africa “We Are The World” 2 w.
 • 1996 - UK No1 Marc Morrison “Return Of The Mack” 2 w.
 • 2003 - на 70 години починува џез легендата Nina Simone.
 • 1960 - враќањето на Elvis Presley во Холивуд да го сними филмот "G.I. Blues" е поздравено со огромни фанфари.
 • 2002 - USA No1 Ashanti “Foolish” 10 w.
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје